سخنرانان کلیدی

 

کمیته علمی و اجرایی کنفرانس در تلاش هستند تا اطمینان حاصل نمایند شرکت کنندگان در حضور اساتید و همکاران، نهایت استفاده را از زمان ارزشمند خود خواهند برد. از این رو برنامه‌ریزی‌های منظم و دقیق جهت هر چه غنی تر برگزار کردن این رویداد در دست بررسی و اقدام می‌باشد.

سخنرانان کلیدی:

1) آقای دکتر اسماعیل همدانی گلشن - دانشگاه صنعتی اصفهان

عنوان سخنرانی:

پیشرفت ها و مطالعات مربوط به حفاظت، اتوماسیون و کنترل سیستم های قدرت در سطح وسیع

چکیده سخنرانی:

سیستم های انرژی و قدرت در حال تبدیل به سمت مفهوم شبکه های هوشمند هستند که در آن فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) نقش مهمی در افزایش ثبات و امنیت کلی بازی می کنند. یکی از این فناوری های مهم ، سیستم های اندازه گیری مساحت گسترده (WAMS) است که با توسعه و استقرار واحدهای اندازه گیری فازوری (PMU) در سیستم های قدرت مدرن فعال می شود. انتقال سیستم های انرژی به مفاهیم هوشمند چندین چالش و فرصت را برای گردانندگان چنین سیستم هایی به ارمغان آورده است. از یک طرف، مفهوم شبکه های هوشمند افزایش سهام انرژی های تجدیدپذیر را برای کاهش تأثیرات منفی انرژی های فسیلی بر گرم شدن کره زمین و کاهش خطرات امنیت ملی انرژی تشویق می کند. به همین ترتیب ، استقرار WAMS ها امکان نظارت آنلاین بر وضعیت عملکرد سیستم قدرت را فراهم می کند که در آنجا می توان خطا و ریشه های بی ثباتی را به صورت آنلاین شناسایی کرد و پس از آن اقدامات اصلاحی ، کنترل و محافظتی مناسب انجام می شود تا سیستم در حالت های پایدار و ایمن کار کند. از طرف دیگر، استقرار سیستم های WAMS و ICT چالش های جدیدی را در رابطه با هماهنگی مجدد سیستم های حفاظت و کنترل به وجود می آورد. به همین ترتیب، چنین حرکتی به سمت شبکه های هوشمند مسائل جدیدی را در رابطه با امنیت سایبری سیستم های قدرت بوجود می آورد. علاوه بر این ، افزایش نفوذ انرژی های تجدید پذیر در سیستم قدرت مدرن ، اینرسی چرخشی را که می تواند امنیت و ثبات سیستم را در معرض خطر قرار دهد، به شدت کاهش می دهد. بررسی اجمالی فوق نشان می دهد که سیستم های قدرت مدرن به تحقیقات عمیق مربوط به ایجاد برنامه های کنترل و حفاظت قابل اطمینان مبتنی بر WAMS برای سیستم های قدرت مدرن نیاز دارند تا انتقال از سیستم های انرژی سنتی به سیستم های هوشمند به راحتی، ایمن و با اطمینان انجام شود. بنابراین ، سخنران در مورد پیشرفت ها و روندهای اخیر در زمینه سیستم های حفاظت و کنترل در مناطق وسیع (WAPCS) و مزایا و معایب آنها بحث خواهد کرد.

2) آقای دکتر حیدر صامت - دانشگاه شیراز

عنوان سخنرانی:

بررسی برخی موضوعات به روز در حفاظت سیستم های قدرت

چکیده سخنرانی:

این روزها به سه دلیل حفاظت سیستمهای قدرت داغترین شاخه مهندسی قدرت به شمار می آید.  اولا با توجه به مزایای زیاد بکارگیری تولیدات پراکنده، ضریب نفوذ آنها در شبکه در حال افزایش است. علیرغم این مزایا، واحدهای تولید پراکنده چالشهایی دارند که افزایش سطح اتصال کوتاه سیستم یکی از مهمترین آنهاست. با وجود تولیدات پراکنده، سیستم توزیع دیگر شعاعی نیست که این خود باعث پیچیده تر شدن سیستم حفاظت می شود. از طرفی حفاظت سیستمهای توزیع DC و سیستمهای هیبرید مسایل جدید دیگری پدید می آورند. هنوز راه حل واحدی که مورد قبول اکثریت باشد وجود ندارد. ثانیا نصب وسایل جدید همچون DG ها، محدود کننده های جریان و ادوات FACTS شکل موجهای ولتاژ و جریان در هنگام خطا را تغییر داده و باعث عملکرد اشتباه رله های حفاظتی می شوند. ثالثا پیشرفت چشمگیر در تکنولوژیهای پردازش سیگنال ما را قادر کرده است الگوریتمهای حفاظتی دقیقتر و جامعتری برای کاربردهای مختلف حفاظتی داشته باشیم. در حال حاضر ابزارهای مختلف پردازش همچون DSP  و FPGA را می توان برای پیاده سازی الگوریتمهای حفاظتی پیچیده  مانند الگوریتمهای بر پایه هوش مصنوعی بدون نگرانی از حجم محاسبات استفاده نمود. بر این اساس در این ارائه تعدادی از موضوعات بروز و داغ حفاظتی مورد بحث قرار خواهند گرفت.